Tajne odlično spremljene hrane koje znaju samo najbolji kuvari
Svi se slažemo da je kuvanje umetnost. Da bismo sebe mogli nazvati dobrim kuvarom nije potrebno da imamo samo talenat, već i dobru obuku.
Pored ovoga, kao i kod svake druge umetnosti, i kuvanje ima svoje tajne koje generacije kuvara prenose jedni drugima.
Pročitajte nešto više o malo poznatim tehnikama koje će vaša jela učiniti ne samo ukusnijim, već i dovoljno dobrim za mnoge svetski poznate restorane:
- Volite ljute papričice, ali se plašite njihovog jakog pikantnog ukusa? Samo odstranite semenke i žilu na kojoj one stoje, a onda ih operite hladnom vodom. Aroma će ostati, a nestaće jaka ljutina.
- Da biste spremili krompir sa hrskavom koricom bez prženja u ulju, pospite ga brašnom, promešajte i stavite da se peče.
- Da biste napravili desert sa manje masnim šlagom, odnosno sa manje kalorija, zamenite šlag sa ¾ umućenih belanaca.
- Ne znate da li da povrće barite u hladnoj ili u kipućoj vodi? Jednostavno je, ono koje raste pod zemljom bari se u hladnoj vodi, a ono koje raste iznad zemlje u kipućoj vodi.
- Da biste se uverili da ste dovoljno umutili belanca, sud u kojem ste ih mutili okrenite naopako. Ako su dobro umućena, neće se izlivati iz posude.
- Potrudite se da cveklu spremate u foliji umesto da je kuvate. Tako će bolje zadržati ukus, boju i, naravno, vitamine.
- Ako želite da luk iseckate na kocke, onda pratite ovaj redosled: isecite luk na polovinu, a zatim isecite vrh i napravite nekoliko horizontalnih zaseka, i nekoliko zaseka po dužini – broj zaseka zavisi od toga kolika veličina kocki vam je potrebna, a na kraju samo isecite popreko.
- Preliv na salatu stavljajte tek pošto je prethodno posolite. Ulje u prelivu neće dozvoliti da se so u potpunosti rastopi ako je stavite na kraju, pa se tako može desiti da presolite salatu.
- Jedan od najvažnijih trikova koji sprečava lepljenje testenine je da za njeno kuvanje upotrebite što je više moguće vode. Stavite barem 1 litar vode na svakih 100 grama testenine i imaćete savršeno skuvanu testeninu.
- Tajna savršenog testa za slatkiše je jednostavna: Težina brašna treba da bude jednaka težini šećera, a težina jaja jednaka težini putera.
- Da biste napravili pire od krompira, dodajte sodu bikarbonu na vrh noža zajedno sa mlekom i mešajte viljuškom 2-3 minuta.
- Postoji nekoliko načina da iscedite više soka iz limuna: stavite ga u toplu vodu, zagrejte ga u mikrotalasnoj 15-20 sekundi, protrljajte ga po radnoj površini nekoliko puta, stiskajući ga dlanom odozgo.
- Da biste proverili da li je ulje dovoljno zagrejano za prženje, spustite varjaču u šerpu. Ako se oko nje formiraju mehurići, možete da počnete sa pripremom.
- Da biste napravili ukusan i zrnast pirinač, pre nego počnete da ga kuvate u vodi, prvo ga propržite u tiganju na malo ulja. Da bi pirinač imao lepu aromu, dok se kuva, u vodu dodajte jedan čen belog luka, a izvadite ga na kraju.
- Nikada ne dodajite ulje u vodu u kojoj se kuva testenina ako želite da je poslužite uz sos. Ulje će sprečiti da testenina upije sos i neće primiti lep ukus od njega.
- Želite li da isečete paradajz na komade, a da pri tom ne iscuri sav sok iz njega? Secite samo po udubljenjima na površini paradajza. Tu je pregrada između semenki, pa tako neće iscuriti tečnost koja se nalazi oko njih.
- Opšte je poznato da za razvlačenje testa za pitu radnu površinu treba da pospemo brašnom.
- Ako razvlačite testo za slatku pitu, dodajte u brašno malo kakao praha. Ovo neće uticati na ukus testa, već će mu dodati malo suptilne arome.
- Da biste napravili ukusne ćufte, prvo malo propržite luk na puteru ili ulju, a zatim ga izmešajte sa mlevenim mesom.
- Ovo ne samo da će naglasiti aromu luka, već će i poboljšati ukus ćufti i učiniće ih mekšim, a i osiguraćete se da nećete naći delove sirovog luka u isprženim ćuftama.
- Svaki kuvar ima svoju tajnu za savršeno pripremljen biftek, ali se sve tajne svode na jedno: tiganj mora da bude toliko dobro zagrejan da se dimi.
(O)Milena | CRNOBELO.rs / foto:clker.com