Pregled golim rukama, trudnice ne leže tokom porođaja: 14 činjenica o trudnoći u Severnoj Koreji
Da li ste znali da su u Severnoj Koreji kondomi zabranjeni, a testovi za trudnoću se prodaju isključivo na crno? I zbog čega su blizanci srećniji od ostalih beba u ovoj zemlji?
Kada se spomene ime Severne koreje, uvek se rađa asocijacija na nešto tajanstveno i misteriozno. Manjina zna kako se realno živi u ovoj hermetički zatvorenoj državi, koja egzistira gotovo odvojeno od ostatka sveta.
Da li ste se zapitali kakav je tretman trudnica i njihove dece? U kakvim uslovima rade bolnice u kojima se rađajunove generacije? Kakva prava i slobodu imaju žene prilikom donošenja odluke da budu majke ili ne?
Saznajte 14 neobičnih, ali istinitih činjenica o trudnoći u Severnoj Koreji:
1. Doktori ručno proveravaju trudnoću.
Sa izuzetkom većih bolnica, kao što je ginekološko-akušerska klinika u Pjongjangu, većina lokalnih bolnica u Severnoj Koreji nema ultrazvučne aparate.
Zbog nedostatka savremene medicinske opreme, lekari vrše pregled trudnica golim rukama, piše časopis The Guardian.
2. Žene se porađaju u uspravnom položaju.
U svetu popstoji čitav niz debata o optimalnom popložaju za vreme porođaja. Većina bolnica primenjuje horizonatalni, a buduće majke nemaju ništa protiv da se porađaju ležeći na leđima.
U Severnoj Koreji su žene podstaknute na porođaj u upsravnom položaju. Prema podacima Birth International-a, оvo i nije tako loša ideja kako u prvi mah zvuči.
Trudnice nemaju nikakve komplikacije, a navodno je i gubitak krvi manji. Istovremeno je olakšan posao i zaposlenima u bolnici.
3. Коntracepcija je ilegalna.
Upotreba kondoma tokom intimnih odnosa je od izuzetne važnosti za prevenciju polno prenosivih bolesti ili pak za izbegavanje neželjene trudnoće. U zemljama širom sveta se na ovu temu vode masovne kampanje i obuke u školama.
U Severnoj Koreji nije tako. Ni deca ni odrasli nemaju pojma o kontraceptivnim sredstvima jer su ona ilegalna. Jedina dozvoljena zaštita je apstinencija, odnosno suzdržavanje od seksa, tvrdi Daily NK.
4. Теstovi za trudnoću se prodaju isključivo na crno.
U razvijenim zemljama se prodaju od 1970. tih, pa svaka devojka može da kupi test za kućnu upotrebu u apoteci ili drogeriji. Ne i u Severnoj Koreji. Tamošnje žene su tek nedavno saznale da oni uopšte i postoje.
Liberalniji lekari neretko preuzimaju rizik, pa krše stroga pravila izlazeći u susret pacijentkinjama. Testovi za trudnoću se prodaju isključivo na crno.
Dileri ih švercuju iz Južne Koreje i koštaju mnogo skuplje nego u Kini. Cela procedura je tajna, ali je sve veći broj akušera koji se odlučuju na ovaj potez, оtkriva Daily NK.
5. Prevremeno rođena deca se čuvaju u starim inkubatorima.
U poređenju sa prošlošću, danas je veća šansa za preživljavanje odnosno normalan rast i razvoj nedonoščadi, pre svega zahvaljujući modernoj tehnologiji.
Međutim, čini se da je u klinikama Severne Koreje vreme stalo. Prema The Washington Post-u, prevremeno rođena deca se još čuvaju u starim inkubatorima. I ostali aparati su zastareli.
Odgovor koji su reporteri dobijali od bolničkog osoblja je da oni „samo izgledaju staro spolja, a da su im unutrašnji delovi novi.“
6. Blizanci imaju poseban tretman.
Dvojke, trojke i više dece rođene iz jedne trudnoće u Severnoj Koreji se smatraju kao „znak dobre sreće“. Zato te bebice imaju popseban tretman. Smeštene su u posebnim odeljenjima gde dobijaju veću pažnju.
Blizanci su privilegovani i u kasnijem životu, tako što pohađaju specijalne škole i stiču bolje obrazovanje. Nepoznato je da li i njihove majke uživaju neke beneficije.
7. Novorođenčad umotavaju u ćebiće.
Neposredno nakon porođaja, bebe se umotavaju u toplo i prijatno ćebence, gde se osećaju sigurno kao i majčinoj utrobi. Priliko posete ginekološko-akušerske klinike u Pjongjangu, reporteri The Washington Post-a su primetili da se novorođenčad u Severnoj Koreji umotava u ćebiće.
Ostaje nejasno da li je reč o kulturi ili praktičnoj primeni jer zaposleni nisu bili raspoloženi za odgovor na ovo pitanje.