10 odgovora na pitanja koja vas oduvek interesuju, ali vas mrzi da guglate
Obično su deca ta koja imaju milion pitanja o svemu i svačemu, svaki dan. Ali, ima stvari koje ni odrasli ne znaju, ali bi želeli da saznaju, samo što nemaju vremena da se udubljuju u razmišljanje i traženje odgovora.
U nastavku saznajte odgovore na pitanja koja vas muče, a mrzi vas da ih tražite na Google-u:
Zašto nam naš glas zvuči drugačije kada pričamo i kada ga slušamo na snimku?
Kada slušamo glas na snimku, zvučni talasi iz zvučnika putuju kroz vazduh do naših ušiju. Tada naš glas čujemo onako kako ga drugi čuju. Kada govorimo, čujemo zvuk koji izlazi iz naših usta i vibracije proizvedene glasnim žicama koje putuju kroz našu glavu.
Zašto imamo glavobolje kada jedemo ili pijemo nešto hladno?
Sigurno ste primetili da nas ponekad, kada jedemo sladoled ili pijemo hladnu vodu, zaboli glava. Ovo se dešava zbog naglog širenja i sužavanja krvnih sudova u vilici, što se javlja kao reakcija na hladno.
Zašto zatvaramo oči kada jedemo limun?
Ovaj refleks u stvari štiti oči od kapi limuna koje se raspršuju pri ceđenju i koje mogu da izazovu iritacije.
Zašto sunce potamnjuje kožu, a posvetljuje kosu?
U oba slučaja, sunce uništava pigment zvani melanin zadužen za promenu boje kože i kose. Zato što je koža „živa“, ona tako reaguje kada sunce počne da uništava melanin, pa počinje da ga pravi u velikim količinama tako da koža počinje da tamni.
Kosa, za razliku od kože, nije „živa“ i ne reaguje na ovakav način, pa melanin ne daje boju kosi, već ona postaje svetlija (gubi boju).
Zašto je prašina na beloj tastaturi crna, a na crnoj tastaturi je bela?
Prašina u stvari ima sivu boju. Ali, pošto je mnogo sitna, ne primećujemo njenu pravu boju, već samo nijanse koje su svetlije ili tamnije od površine na kojoj se nagomilala.
Zašto žubore izvori i potoci?
Ovakvi zvuci se javljaju zato što vazdušni mehurići u vodi pucaju. Zato postoje različiti zvuci koje čujemo sa izvora, potoka i reka.
Zašto se kazaljke na satu kreću s leva na desno?
U prošlosti, kada nisu postojali časovnici kao današnji, vreme se prikazivalo pomoću strelica u pravcu senke sunca, koja je na severnoj hemisferi bila s leva na desno.
Na severnoj hemisferi su i izmišljeni moderni časovnici kakve koristimo danas.
Zašto se krv uzima iz domalog prsta?
Ako se krv uzme iz palca ili domalog prsta, može da dođe do infekcije zato što su oni direktno povezani sa krvnim sudovima dužinom cele ruke.
Zato što se domali prst najmanje koristi, koža je najtanja, rana najmanje boli i najbrže zarasta.
Zašto se naša koža ježi?
Ovaj fenomen se javlja zbog kontrakcija mišića i folikula dlaka kada smo izloženi hladnoći. To smo nasledili od životinja.
Kada su životinje izložene hladnoći ili su uplašene, dlaka krzna im se nakostreši. Još jedan razlog je i stvaranje adrenalina u situaciji kada osećamo strah ili uzbuđenje.
Zašto oči ne mogu da se smrznu na niskim temperaturama?
Naše oči ne sadrže receptore koji reaguju na promene temperature. Veliki deo očne jabučice je smešten u lobanji, pa veliki dotok krvi greje oči.
M. V. | CRNOBELO.rs