Zašto modrice menjaju boju i još 5 informacija za one koji žele da znaju sve
Koje biće je besmrtno? Zašto su astronauti 5 centimetara viši u svemiru nego na zemlji?
Da li ste radoznala osoba koju zanima kako zaista funkcionišu sve stvari oko nas?
Ako je tako, onda će vam ove informacije baš dobro doći:
Zašto modrice menjaju boju?
Razlog je hemoglobin. Krv se iz oštećenih kapilara sa mesta koje smo udarili „izliva“ pod kožu, dajući joj boju hemoglobina zasićenog kiseonikom, koja je crvena. Zatim se ovaj tzv. oksihemoglobin pretvara u hemoglobin i modrica postaje ljubičasta.
Zatim se, zahvaljujući belim krvnim zrncima - leukocitima, hemoglobin razgrađuje i zamenjuje ga biliverdin, žučni pigment koji daje zelenu boju. On je poslednji na mestu povrede, a zatim ona polako bledi, izgleda žuto i kompletno nestaje.
Ponekad modrica može da bude istovremeno obojena u različite boje na različitim mestima, zbog toga što je negde udar bio jači, a negde slabiji. Inače, modrice na nogama zaceljuju sporije nego one na rukama, zbog većeg krvnog pritiska u nogama.
Zašto sneg krcka pod našim nogama?
Nema ničega lepšeg od zvuka pahuljica koje puckaju pod našim nogama. Snežni pokrivač koji se sastoji ne samo od ovih nežnih kristala, već i od vazduha, sabija se pod pritiskom naše težine, pa puca i stvara specifičan zvuk.
Ovo se ne dešava kada je temperatura oko 0 stepeni Celzijusa ili iznad nule, ali kada su temperature ispod nule, tanak sloj vode se smrzava na površini pahuljice i tako dolazi do ovog zvuka.
Koja je jedinstvena moć sunđera?
Na planeti živi 8.000 različitih vrsta sunđera. Ovo neverovatno biće nalazi se na najnižoj grani životinja, vezuje se za jedno mesto i celi život provodi tu.
Nema podeljene organe i različita tkiva, već te uloge vrše ćelije.
Između ostalih jedinstvenih karakteristika, on ima i jednu „supermoć“ - neverovatnu sposobnost regeneracije. Na primer, ako se pokida na komade, od ćelija će nastati novi organizmi, koji će se, ako ih stavite u istu posudu, ponovo spojiti jer će se ćelije međusobno prepoznati.