Bonton pravila koja otkrivaju da ste kulturna osoba
Pravila dobrog ponašanja nikada ne treba da nestanu i bilo bi dobro da se prenose sa generacije na generaciju.
Bez obzira u koliko modernom vremenu živimo, svi poštuju kulturno i pravilno ponašanje u svakoj situaciji.
Pa, zato, mi često delimo po nekoliko korisnih bonton pravila koja će vam, ako ih redovno primenjujete, pomoći da se pokažete kao kulturna i vaspitana osoba.
Pogledajte neka, možda i neobična pravila, ali važna kako biste ostavili dobar utisak:
Ponašanje prema gostima kod kuće
- Gosti sami treba da pitaju da li treba da se izuju ili ne, ali ako ne želite da vam ulaze u cipelama, to treba da sprečite unapred.
- Ako se radi o kućnoj zabavi nije u redu da tražite da izuvaju cipele, jer su svi obučeni elegantno ili doterano, a u slučaju da se izuvaju, svima ponudite papuče.
- Izvinjavanje gostima za mali nered u sopstvenom domu smatra se nepoštovanjem domaćina prema samom sebi. Time što ste gosta pustili u svoj dom, pokazujete da mu verujete, a on to poštuje i prihvata vaš dom onakav kakav jeste.
Ponašanje u automobilu
- Ako ste pozajmili automobil od prijatelja, kulturno je da ga vratite sa gorivom, a ne da ga ispraznite.
- Najbezbednijim mestom u automobilu se smatra sedište odmah iza vozača, ali je najudobnije ono iza suvozača. Zato, najbolje je da to mesto ustupite odraslima ili ženama, a najmlađi najčešće sede u sredini.
- Nekulturno je, ali i opasno da sedite na telefonu ili da spavate dok sedite do vozača. Treba da vodite smiren i ne previše emotivan razgovor, bez mnogo gestikuliranja i nervoze, kao i da procenite u kojoj situaciji na putu možete da razgovarate sa vozačem, a kada treba da ga ostavite da se koncentriše i da prati put.
Pravilna komunikacija
- Ako ste otkazali sastanak iz bilo kojeg razloga, tada inicijativa za novi sastanak treba da bude vaša, što će pokazati partneru koliko vam je to važno.
- Ako se sretnete sa nekim poznanikom, a već ste sa društvom, bilo bi dobro da ga predstavite prijateljima. Ako provede i malo vremena u razgovoru, ljudi oko vas će se osećati prijatnije nego kada svi ćutite.
- Većina se pita u kojem uzrastu je u redu da prestanete da persirate. Još u tinejdžerskom dobu je u redu da razgovarate na istom nivou sa ljudima istih ili približnih godina. Ali, bez obzira na godine, nikada ne treba da se sa „ti“ obraćate ljudima koji su zaposleni u nekom objektu ili instituciji.
- Što se tiče rukovanja, nikada se nemojte rukovati u rukavicama, ispravno je da stanete kako biste se pozdravili sa nekim, ne treba da se rukujete ako pušite i držite cigaru tom rukom i nije u redu da je bacite, pa da se pozdravite, već je dovoljno da se izvinite. Ne rukujte se ni u toaletu.
- Ako zaboravite ime svog sagovornika, ne trudite se da smislite izgovore. Jednostavno priznajte i izvinite se, pa ga zamolite da ako može ponovi svoje ime. Da biste lakše zapamtili, u budućnosti, pri upoznavanju odmah ponovite nečije ime.
Pravilna komunikacija na daljinu
- Ako ne možete da dobijete nekoga iz prvog pokušaja, ne treba da ga zovete nekoliko puta. Dobro je da za situacije koje nisu hitne, između dva poziva prođe barem dva sata. Dajte vremena toj osobi da vidi propušten poziv i da vas potraži.
- Ne odgovarajte momentalno na pozive, već posle drugog ili trećeg zvona, da bi onaj ko vas zove mogao da sabere misli i da pravilno započne razgovor.
- Ukoliko osoba koju zovete ne odgovori ni posle petog zvona, bolje je da spustite umesto da zvonite do kraja.
- U eri poruka i društvenih mreža za dopisivanje, većina ignoriše telefonske pozive. Pa, ukoliko nije ništa hitno, bolje je da direktno pišete – tako ćete jasno formulisati pitanje, a dobićete direktan odgovor bez zaobilaženja. Naravno, ovo važi za svakodnevne, a ne za zvanične razgovore.
Lični prostor
- Kada neko stavi slušalice, znači da nije spreman ili raspoložen za razgovor u tom trenutku, pa nemojte biti uporni.
- Ukoliko vi stavite slušalice, budite kulturni i nemojte da puštate zvuk na najjače, pokažite poštovanje za svoje okruženje.
- Kada idete u javni toalet, potrudite se da ne ulazite u kabinu koja je odmah do one koja je zauzeta. Naravno, ako postoji mogućnost za to.
- Ako dete ima sopstvenu sobu u svom domu, pravilno bi bilo da kucate pre nego što uđete, bez obzira što ste vi roditelj ili član porodice.
- Na radnom mestu isto tako postoje pravila za poštovanje ličnog prostora, pa nemojte sedati do zaposlenih ako vam to sami ne ponude, nemojte gledati u nečiji ekran niti u nečiji radni sto, čak i ako je tu samo običan list papira.
Pravilno ponašanje na proslavama i događajima
- U redu je da cveće poklonite i muškarcu, ali samo u posebnim prilikama kao što su rođendani, proslave profesionalnih uspeha i slično, ali obratite pažnju na muške tipove cveća.
- Kada odete na neki događaj za koji imate karte, ispravno je da karte pokaže muškarac, kao i da dami otvori vrata.
- Kada odete na događaj na kojem su švedski sto i samoposluživanje, pre nego što uzmete po drugi ili treći put, prvo proverite da li hrane ima barem u duploj meri više nego prisutnih gostiju.
M. M. | CRNOBELO.rs / foto: pinterest.com