11 činjenica o životu u Dubaiju, koje su zapravo lažne
O ovom megalopolisu kruže mnoge priče, ali deo njih, kao ona da je to eko grad milijardera, nisu istinite.
foto: instagram.com
Šeici, milijarderi, planine od zlata i dijamanata, moderne jahte i gepardi kao kućni ljubimci, kao i naftni izvori u svakom dvorištu i stotine harema u krugu od jednog kilometra - to je naša zamisao Dubaija.
Ipak, stvari u realnosti nisu baš takve i postoji mnogo pogrešnih verovanja o ovom megalopolisu:
Glavni grad milijardera
U svetu ima oko 5.000 milijardera, a u Dubaiju živi samo oko 20.
U stvari, glavni grad milijardera je Peking, a odmah za njim ide Njujork.
foto: pixabay.com
Nema siromašnih ljudi u Dubaiju
Tu živi ogroman broj migranata iz Indije, Pakistana, Filipina, Indonezije, odnosno - ogroman broj siromašnih ljudi.
Radnik zarađuje platu od 200 do 250 evra, a najniža pretplata kod mobilnih operatera je 25 evra. Život tamo je skup, a neretko u jednoj maloj sobi živi i po 5 ljudi.
Odlično mesto za gajenje dece
Većina doseljenika ostavlja decu u svojoj domovini jer ne mogu da plaćaju njihovo obrazovanje. Pohađanje redovne škole košta 85.000 evra za 11 godina, a za univerzitetsku diplomu je potrebna vrtoglavo velika suma novca.
Isto tako, teška topla klima ne utiče baš dobro na pravilan razvoj dece, jer zbog toga slobodno vreme provode u sobi sa klima uređajem, umesto da su napolju.
foto: instagram.com
Dubai je država
Ovo je najveći paradoks. Dubai je samo grad u Ujedinjenim Arapskim Emiratima, čiji je glavni grad Abu Dabi.
U Ujedinjenim Arapskim Emiratima ukupno ima 7 emirata, i svaki ima svog vladara - šeika. Dubai je najgušće naseljen.
Nema alkohola
Alkohol je dozvoljen turistima i onima koji nisu muslimani. Da biste kupili alkohol potrebna vam je specijalna kartica ili turistička viza.
U alkoholnim pićima možete da uživate u gotovo svim hotelima, barovima i noćnim klubovima.
Dubai je eko grad
Zbog brzog rasta broja stanovnika, konstantne izgradnje, nedostatka prirodnih izvora vode, promena u prirodnom pejzažu zbog izgradnje arhitektonskih objekata i zbog ogromnog broja automobila, Dubai se ne može nazvati eko gradom.
foto: instagram.com
Vreme je uvek lepo
U proleće i leto temperature dostižu i do 48 °C, a da ne pominjemo ogromnu vlažnost vazduha.
Nebo je često sivo zbog ogromne količine peska i prašine u vazduhu. Ali, šta drugo može da se očekuje od pustinjske klime?
Dubai ima odličan životni standard godinama unazad
Ovom činjenicom možete biti iznenađeni. Emirati su se ujedinili 1971. godine, pa je Dubai veoma mlad grad koji se dinamično razvija i nastavlja da oduševljava svojim inovacijama, kao i napretkom u finansijama, tehnologiji i turizmu, ali ipak, to je zaista mlad grad.
Policija vozi samo luksuzne automobile
Ceo svet priča o policiji koja zna da se na ulicama Dubaija pojavi u luksuznim automobilima, kao što su Lambordžini i Bentli. Ali tamo možete videti i policijske automobile kao što su neki „stariji“ modeli BMW-a, Audija, pa čak i Tojote.
Inače, policija u garažama mora da ima nekoliko super brzih automobila jer građani imaju sportske automobile, pa da bi u slučaju potere mogla da se nosi sa njima.
foto: instagram.com
Gepardi i lavovi su im kućni ljubimci
Držanje divljih egzotičnih životinja u Dubaiju je kršenje zakona.
Ako na ulicu izvedete mladunče geparda ili lava, suočićete se sa 6 meseci zatvora i novčanom kaznom od 2.300 evra pa naviše. Većina lokalnog stanovništva ima mačke, dok pse baš i ne vole mnogo.
Sve je automatski
U ovom gradu tehnologija je na svakom koraku: Klimatizovane autobuske stanice i bankomati, policijske stanice, metro na aerodromu.
Ali, sa druge strane, u mnogim oblastima nedostaje običan kanalizacioni sistem, a čak i mala kiša paralizuje život u gradu.
foto: instagram.com
S. S. | CRNOBELO.rs