Kasno naučene lekcije: Činjenice o trudnoći za koje očevi žele da su ih znali ranije
Neverovatno. Strašno. Predivno. Uzbudljivo. Trudnoća je putovanje dugo devet meseci za buduće majke, ali i za buduće očeve. Eh, kada bi samo znali šta ih tačno čeka...
Očekivanje prvog deteta je novo i nepoznato iskustvo, kako za žene, tako i za pripadnike jačeg pola. Jedno su pretpostavke pre začetka bebe, a sasvim drugo su pravi izazovi pre i posle njenog dolaska na svet.
Kada zamisli muškaraca ne odgovaraju realnosti? Više anonimnih očeva dalo je odgovore, ukazujući na lekcije koje su (pre)kasno naučili. Još za vreme trudnoće, ili čak i posle rođenja prvog, drugog, trećeg deteta...
Izdvojili su činjenice koje bi želeli da su znali pre trudnoće, a ovo su njihovi iskreni, emotivni i ohrabrujući saveti za buduće roditelje:
„Spremniji ste nego što mislite.“
„Bićete preplašeni. Vrteće vam se hiljadu pitanja u glavi. A, bićete i više nego dobri. Od krečenja zidova, preko izbora nameštaja, tepiha, hrane, pa do automobilskih sedišta, preispitivao sam se bukvalno o svemu što sam radio. Priznajem da sam bio preterano zabrinut sve dok supruga nije ostala trudna i po četvrti put. Verujte mi – sve će se završiti u najboljem redu. Znam da zvuči kao kliše, ali sve će biti OK.“
„Trudnoća nije kao na filmu – svako iskustvo je drugačije.“
„U filmovima, par saznaje da očekuje dete, posle čega dolaze jutarnje mučnine. Žena jede puter od kikirikija i kisele krastavčiće, a njen stomak postaje sve veći.
Zatim dolazi do pucanja vodenjaka i beba se rađa jedan sat kasnije. Moja supruga nije imala jutarnje mučnine. Odbila je i moju ponudu da proba kisele krastavčiće. A, porodila se 24 sata posle pucanja vodenjaka.
Sada imamo dvoje dece i tek sam sada shvatio da je svaka trudnoća drugačija, od početka do kraja. Sa našim prvim detetom, cilj moje žene je bio da se porodi bez epiduralne anestezije. Sve to je palo u vodu jer je bila prinuđena na indukovani porođaj.
Savetujem budućim roditeljima da čitaju knjige i da se edukuju, ali da ipak očekuju neočekivano. Kao i sve drugo u životu, tako i trudnoća i porođaj retko kada idu prema planu.“
„Postoje trenuci u kojima nikako ne možete pomoći.“
„U braku sam sa jakom ženom, ali znam da postoje trenuci kada sam joj potreban. Međutim, za vreme obe trudnoće postojali su bolni i neprijatni trenuci koje nikako nisam mogao da popravim. To što ste fizički prisutni jeste od pomoći, ali ponekad vaša partnerka jednostavno želi da je ostavite na miru. Ne primajte k srcu ako vas ona zamoli da joj date malo slobodnog prostora. Verovatno je sve što želi to da sama reši određene probleme.“
„Pazite šta kuvate ili kakav parfem stavljate.“
„U toku trudnoće sam saznao da mi je supruga preterano osetljiva na mirise. Pa, savet od mene je da budete posebno pažljivi po tom pitanju. Bukvalno je sve što ima neprijatnu aromu kod nje budilo nagon za povraćanjem. Kada sam na poslu jeo luk uz ručak, mojoj ženi je smetao moj zadah i odmah je osetila mučninu. Vremenom sam naučio šta da kuvam i izbegavao sam intenzivne začine kao što je, na primer, kari. Morao sam brzo da spremam namirnice jer je mogla da ih namiriše čak i iz druge sobe!“
„Očinstvo podrazumeva razgovor o osećanjima.“
„Dok je supruga bila trudna ja sam se fokusirao isključivo na fizičke stvari koje bi trebalo da radim za svoje dete. Nikada nisam ni pomislio na emotivni teret koji ću morati da nosim. Postporođajna depresija, dečije bolesti, problemi na poslu. Većina muškaraca ne voli da govori o sopstvenim osećanjima, ali emocije su sastavni deo očinstva, pa vam je razgovor i te kako potreban. U protivnom, može da vam postane zaista teško.“
„Trudnička hipermeza nije obična jutarnja mučnina.“
„Za vreme prve trudnoće, moja supruga je imala ozbiljne jutarnje mučnine. Ginekolog nam je rekao da je to uobičajeno i da će proći do 16. ili 18. nedelje. Međutim, kada je prošao predviđeni period, a jutarnje mučnine se nastavile, mojoj ženi je dijagnostifikovana trudnička hipermeza, stanje u trudnoći u kojem dolazi do intenzivnih mučnina, povraćanja, mršanja i poremećaja elektrolita u telu.“
„Naučite da govorite jezikom svoje trudne partnerke.“
„Biće mnogo trenutaka u toku trudnoće kada ćete želeti da pomognete svojoj ženi, a i ona će želeti vašu pomoć, ali će doći do problema u komunikaciji. Ona neće uvek moći da vam opiše šta je muči, niti ćete vi uvek moći da je razumete.
Ključ uspeha je da budete upoznati sa ljubavnim jezikom svoje trudne partnerke, kao i sposobnost da znate šta treba da radite i onda kada nemate jasna uputstva. U našem slučaju, kad god moja žena nije mogla da mi kaže šta joj treba, ja bih kupio čokoladu i keks, ostavio mobilni u drugoj sobi, pa joj masirao leđa i stopala. Tako se gradi uspešna komunikacija!“
„Nemojte zanemariti romantične izlaske u toku trudnoće.“
„Za sebe ne bih rekao da sam baš najveći romantičar na svetu, ali sam ipak davao sve od sebe da odvedem sadašnju suprugu, a tadašnju devojku, na barem tri sastanka mesečno. Kada je ona zatrudnela, priznajem da sam to potpuno zanemario.
Znao sam da neće moći da uživa u čaši vina koju je uvek naručivala uz večeru, pa sam nekako pretpostavio da joj je prijatnije da bude kod kuće. Mnogo sam pogrešio. Sada kada imamo dvogodišnje dete, shvatam koliko smo bolje mogli da iskoristimo slobodno vreme u toku trudnoće.“
„Žena je podjednako nervozna, ili čak i više od muškarca.“
„Sećam se da me je baš sve nerviralo dok je supruga bila trudna. Nisam verovao ni da ću savladati menjanje pelena, a kamoli da ću biti dobar otac. Lakše mi je otkako smo dobili prvu bebu jer su stvari nekako profunkcionisale same od sebe.
Počeo sam da se osećam prijatnije u ulozi roditelja. Sada kada se prisetim tih dana, voleo bih da sam se više brinuo o onome što je nju mučilo za vreme trudnoće, a manje o sebi. I ona je bila isto tako nervozna, a možda i više od mene.“
M. A. | CRNOBELO.rs / foto: instagram.com