Trikovi za lakše uspavljivanje bebe koji će vam uštedeti vreme i nerve
Kada imate malo dete, uopšte nije lako da organizujete vreme i da ostanete odmorni, a da pritom završite sve što je potrebno.
Pored mnogih izazova, jedan od najtežih je uspavljivanje deteta, što može da oduzme mnogo vremena i truda.
A, još gore je kada dete ne spava čvrsto, pa vas tokom noći budi i po nekoliko puta, zato što ste vi premoreni, a i dete se muči.
Zato, ako više ne znate kako da sebi pomognete, vreme je da probate nekoliko trikova za koje većina kaže će pomoći da vaše dete brže zaspi i koji će oboma omogućiti dobar san.
Nekoliko trikova koji vam mogu biti korisni:
Umotajte ih što udobnije
U periodu od rođenja do 6. meseca, bebe često imaju nagle pokrete ruku u snu, što može da ih razbudi.
Zato, umotajte ih udobno da sprečite naglo mrdanje i kako biste im pomogli da čvršće spavaju.
Topla kupka pred spavanje
Topla kupka pred spavanje je odlična tehnika koju treba da ubacite u svakodnevnu večernju rutinu, a beba će se navići na to da posle kupanja sledi vreme za spavanje.
Regulišite temperaturu u sobi
Optimalna temperatura u sobi za bebu treba da bude od 18˚C do 21˚C, jer kada je svežije, lakše se zaspi.
Šum/buka/zvuk za spavanje
Otkrijte na koji šum ili zvuk dete najlakše zaspi, da li je to zvuk kapi kiše, talasa, zvuk fena, buka usisivača ili bilo šta drugo, i snimite ga ili nađite muziku koja imitira taj zvuk, pa će vam to pomoći da dete brže zaspi u svakom trenutku.
Taktički menjajte pelene u toku noći
Pre nego što podojite dete u toku noći, promenite mu pelenu i ponovo ga stavite na spavanje. Ako mu menjate pelenu posle obroka, tada može potpuno da se rasani i teže će ponovo da zaspi.
Krevetac blizu vas
Najbolje je da u prvih nekoliko meseci bebin krevetac bude do vašeg kreveta, a još bolje ako imate mali pokretni krevetac.
Tako će beba lakše zaspati u bilo kojoj prostoriji, biće bliže vama i biće vam lakše da je brže smirite ako se razbudi iz sna nego da morate da odete do druge sobe, a ono se do tada već rasani.
Smanjite vreme provedeno ispred ekrana pred spavanje
Isto kao kod odraslih, tako i kod beba treba da se primenjuje ista tehnika i da izbegavate da gleda u bilo kakav ekran 2 sata pred spavanje.
Izbegavajte kontakt očima dok ih uspavljujete
Kontakt očima je prva stvar koju bebe uče za komuniciranje i prepoznavanje ljudi, pa on izaziva ispuštanje hormona koji ubrzava kucanje njihovog srca.
Zato, kada je uspavljujete, izbegavajte kontakt očima i najbolje je da se i vi pravite da spavate, kako biste joj dali do znanja da treba da radi to isto.
M. M. | CRNOBELO.rs / foto: pixabay.com