Majke u Bugarskoj imaju 13 meseci porodiljskog odsustva — neobična pravila za roditelje i decu širom sveta
U osnovnim školama u Finskoj deca imaju 15-minutnu pauzu na svakih 45 minuta, odnosno posle svakog školskog časa.
Način na koji ste odrasli, vrednosti koje ste dobili i kulturne norme kojima ste bili svedoci utiču na to kako vaspitavate svoju decu.
Nije iznenađujuće što roditelji iz različitih delova sveta imaju različite ideje o tome kako vaspitati sledeću generaciju.
Ne postoji savršen način za vaspitavanje dece — to je sigurno, ali postoje određene strategije roditeljstva koje razne kulture vešto sprovode.
U nastavku vam prenosimo nekoliko njih:
Bebe u Danskoj ostaju napolju u svojim kolicima dok roditelji kupuju ili večeraju
Roditelji u Danskoj često „parkiraju“ kolica na trotoaru i praktično ostavljaju svoje bebe da spavaju napolju dok uživaju u obroku u restoranu.
Mnoga od njihovih kolica imaju visokotehnološke monitore za bebe, tako da roditelji mogu da paze na svoje mališane dok kupuju ili večeraju unutra.
Deca u Finskoj imaju česte pauze u školi
U Finskoj, deca u osnovnim školama imaju pauzu od 15 minuta na svakih 45 minuta. Sa češćim pauzama za kretanje i igru, smatra se da se finska deca mogu bolje fokusirati na svoj rad.
Ako uzmemo u obzir da Finska ima jedan od najboljih obrazovnih sistema na svetu — oni imaju pravo.
Česte pauze u njihovoj rutini mogu pomoći deci da duže ostanu koncentrisana.
Deca u Hong Kongu, Indiji i Tajvanu ostaju budna do kasno uveče
Roditelji širom sveta imaju različite ideje o tome kada deca treba da zaspe.
Dok deca na Novom Zelandu i Australiji idu u krevet oko 19:30, roditelji u Hong Kongu, Indiji i Tajvanu stavljaju svoju decu u krevet oko 22:00 sata.
Bebe u Norveškoj spavaju napolju
Uobičajena je praksa u nordijskim zemljama da se bebe odmaraju napolju. Roditelji u Norveškoj, Švedskoj i Finskoj veruju spavanje napolju pruža zdravstvene prednosti.
Čak i kada temperatura padne ispod nule, roditelji često ostavljaju svoje mališane da se odmaraju u svojim kolicima.
Veruju da je bolje da deca tokom dana udišu svež vazduh i misle da se tako smanjuje rizik od prehlade ili gripa.
Deca u Italiji piju vino tokom večere sa porodicom
U Italiji i mnogim drugim evropskim zemljama prihvaćeno je da starija deca probaju vino ili alkohol sa porodicom tokom večere.
Iako je zakonski uzrast za kupovinu alkohola 18 godina u većini zemalja u Evropi, ispijanje jedne čaše pod porodičnim nadzorom se ne smatra za zabrinjavajuće. Dok se praksa menja, ipak možete videti kako mlada osoba pije piće sa porodicom.
U Švedskoj, deca se ne smeju kažnjavati fizički
Švedska je postala prva zemlja koja je zabranila batine još 1979. godine. To znači da je prva generacija dece koja nikada nisu bila izložena fizičkoj kazni sada i sami roditelji.
Pored švedske zabrane fizičke kazne, spisak zemalja koje zabranjuju batine za decu nastavlja da raste. Trenutno 52 druge zemlje zabranjuju roditeljima da koriste fizičke kazne na decu.
Majke u Bugarskoj dobijaju 410 dana porodiljskog odsustva
Da li ste ikada čuli za uzimanje 410 dana porodiljskog odsustva sa posla nakon rođenja deteta? U Bugarskoj se to nudi svim „novopečenim“ majkama.
Majke imaju pravo na 90% redovne plate pre i posle rođenja svog deteta. I posle šest meseci, trajanje porodiljskog odsustva može se preneti na oca deteta.
Deca u Japanu koriste javni prevoz sama
Deca u Japanu koriste javni prevoz još od malih nogu. Roditelji veruju da je za malu decu važno da steknu veštine koje su im potrebne da sami pronađu svoj put.
Mala deca takođe mogu obavljati jednostavne zadatke za svoje roditelje.
Nije neuobičajeno da deca budu poslata u pekaru ili u prodavnicu da kupe nekoliko namirnica. Japanski roditelji žele da njihova deca budu nezavisna.
Deca u Lihtenštajnu polaze u školu sa 7 godina
Dok je pohađanje škole obavezno od 5. godini života u Britaniji i Australiji, roditelji iz Lihtenštajna mogu izabrati da ne šalju svoju decu u školu dok ne napune 7 godina.
Ipak, kasniji početak škole ne usporava obrazovni razvoj njihove dece. Lihtenštajn tvrdi da ima 100% stopu pismenosti.
Mila M. | CRNOBELO.rs / Foto: freepik