Šta se dešava ako kandidu ne lečite na vreme?
Iako je teško da je ignorišete, kandida se nekim ženama čini kao normalna pojava u određenim periodima života.
Tipični simptomi su svrab, pojačan beli iscedak, crvenilo, odnosno osećaj stalnog peckanja i neprijatnosti prilikom mokrenja i seksualnog odnosa.
Ipak, bele naslage na jeziku, neprijatan zadah, bolovi u donjem delu leđa, hroničan umor, bol u zglobovima, kožne infekcije i česte glavobolje, simptomi su koje retko koja žena povezuje baš sa kandidom.
Borba sa ovom infekcijom ponekad liči na začarani krug, pa morate biti uporni.
Prvi korak je lečenje kremama i vaginaletama protiv gljivičnih infekcija. Isto tako, morate da pazite na ishranu i da prednost date svežoj hrani koja telo dovodi u balans, odnosno neutrališe pH vrednost.
U ovim periodima se preporučuje često konzumiranje limuna, mahunarki, brokolija, zelenog i crvenog kupusa. Možete da jedete meso, ribu, a trebalo bi i da umereno unosite smeđi pirinač, krompir i hleb.
Kako da sprečite stalno vraćanje kandide?
Pravilna higijena i zdrava ishrana su ključni.
Važno je da ne preterujete sa agresivnim sredstvima za intimnu higijenu, da smanjite unos šećera, da izbegavate industrijski prerađenu hranu.
Koristite probiotike i jačajte imunitet pomoću dodataka u ishrani.
Šta može da se desi ako kandidu ne lečimo na vreme?
Kandida može da živi dugo u našem sistemu za varenje, a da nam ne pravi probleme i bez ikakvih simptoma.
Često se leči kao gastritis ili sličan problem sa varenjem, zbog nedovoljno ispitivanja.
Važno je da utvrdite gde se kandida tačno nalazi, jer posledice mogu biti razne bolesti poput hronične upale creva, artritisa ili, u najgorem slučaju, raka materice.
M. D. | CRNOBELO.rs / foto: pixabay.com