Džidži Hadid otvoreno o svom zdravstvenom stanju: Šta treba da znate o Hašimotovom tireoiditisu?
Džidži Hadid je izjavila da voli svoje telo, ali se ipak veoma često suočava sa negativnim komentarima i većina je kritikuje zato što je mršava, ali i zbog toga što je nekada bila previše „zaobljena“.
Manekenka se dobro nosi sa svim negativnim kritikama, ali ovoga puta se oglasila na društvenim mrežama povodom ove teme.
22-godišnja Džidži je priznala da se njeno telo promenilo od kada je sa 17 godina počela da se bavi manekenstvom, kada joj je i dijagnostifikovano Hašimotovo oboljenje.
https://twitter.com/GiGiHadid/status/962814124479696897
Ona je otkrila da se poslednjih nekoliko godina leči sa ciljem da umanji simptome kao što su zamor, problemi sa metabolizmom, zadržavanje temperature tela i slično, i da balansira nivo tiroide.
https://twitter.com/GiGiHadid/status/962814160596881410
Hadidova je isto tako odgovorila i na komentare da je koristila ekstremnu dijetu ili možda čak i narkotike da bi smršala.
Kaže da uvek jede isto, ali se sada njeno telo nosi sa time na drugačiji način.
„Možda sam premršava za vas, iskreno, ja i ne želim da budem toliko mršava, ali se osećam zdravo iznutra.“
https://twitter.com/GiGiHadid/status/962814193572466688
Manekenka je zapravo prvi put otvoreno progovorila o bolesti 2016. godine na panel diskusiji, ali sada je to sa svima podelila na svom Tviter profilu.
Ovo zdravstveno stanje je veoma rasprostranjeno među ljudima, a od slavnih ličnosti, sa istim problemom se suočavaju i Zoi Saldana, Kim Katral, Džina Rodrigez i drugi.
Šta treba da znate o Hašimotovom tireoiditisu?
Hašimotov tireoiditis je autoimuno oboljenje, što znači da imuni sistem napada štitnu žlezdu.
Imuni sistem stvara antitela koja precizno napadaju tiroidnu žlezdu koja je veoma značajna za naše zdravlje.
Simptomi:
Hašimotov tireoiditis obično polako napreduje tokom godina. Moguće je da tiroidna žlezda prestane da radi pravilno i da ne izlučuje dovoljno hormona koliko bi uobičajeno trebalo.
Ovo stvara veliki broj neprijatnih simptoma, uključujući tu i umor, preveliku osetljivost na hladnoću, zatvor, bledu kožu, gubitak kose, nadutost lica, bolove i slabost u mišićima, duge i teške cikluse, depresiju i probleme sa pamćenjem.
Ipak, simptomi nisu dovoljni za dijagnozu, već doktori moraju da urade dodatna ispitivanja krvi da bi izmerili funkciju tiroidne žlezde.
Kako se leči?
Ovo oboljenje se leči lekovima za hormonsku terapiju koji održavaju nivo tiroidnih hormona na normali. Najčešće, ova terapija se uzima do kraja života da bi se stanje stalno kontrolisalo.
M. M. | CRNOBELO.rs / foto: instagram.com