Kako da odgajate decu koja neće biti zavisna od savremene tehnologije?

kako-da-odgajate-decu-koja-nece-biti-zavisna-od-savremene-tehnologije-1.jpeg

Današnja deca su bukvalno još od pelena sa kompjuterima, telefonima i tabletima.

Ovaj trend s pravom brine roditelje, a psiholozi sve više upozoravaju na negativne posledice čestog korišćenja ovakvih uređaja.

Pročitajte sledećih 8 pravila uz koja će korišćenje digitalnih uređaja biti bezbedno za decu:

Odredite maksimalno dnevno vreme koje ćete dozvoliti detetu da provodi uz digitalne uređaje

Koliko vremena dete sme da provodi uz kompjuter zavisi od uzrasta. Američka pedijatrijska akademija preporučuje sledeće:

Od rođenja do 18 meseci: nikakvi ekrani, ni televizor. Izuzetak su samo razgovori preko Skajpa sa bliskim rođacima ili prijateljima u koje može da se uključi i dete.

Od 2 do 5 godina: Ne duže od 1 sata na dan. Ovo vreme podrazumeva korišćenje telefona, televizora, kompjutera i tableta.

Za decu preko 6 godina: Najbolje je ograničiti vreme koje dete može da koristi uz neki uređaj. Doktori preporučuju da ne bude duže od 2 sata dnevno, i nikako ne sme da ometa spavanje i fizičke aktivnosti deteta. 

kako-da-odgajate-decu-koja-nece-biti-zavisna-od-savremene-tehnologije-2.jpeg

Ne zabranjujte, već dajte druge predloge

Najlakše je detetu dati tablet i reći mu da radi šta hoće.

Predložite mu nešto drugo umesto toga. Na primer, sportske aktivnosti, crtanje, čitanje, šetnje, u zavisnosti od uzrasta i želja deteta.

kako-da-odgajate-decu-koja-nece-biti-zavisna-od-savremene-tehnologije-3.jpeg

Budite primer detetu

Dete gleda i uči od vas. Ako vidi da čitate knjige, a niste često na telefonu, šanse da će raditi isto se povećavaju.

Razmislite o vašem odnosu sa tehnologijom. Koliko vremena provodite na Fejsbuku? Koliko puta proveravate mejl? Ako i vi imate nezdrave navike u odnosu na to, promenite nešto.

kako-da-odgajate-decu-koja-nece-biti-zavisna-od-savremene-tehnologije-4.jpeg

Objasnite detetu pozitivne strane tehnoloških uređaja

Pokažite detetu da Internet i kompjuter ne služe samo za igrice i zabavu, već preko njih može i da se nauči nešto zanimljivo.

Ohrabrite decu da započnu neki interesantan edukativni kurs ili da istražuju zanimljive teme dok su na Internetu.

kako-da-odgajate-decu-koja-nece-biti-zavisna-od-savremene-tehnologije-5.jpeg

Ograničite im pristup sadržajima na Internetu koji negativno utiču na decu

Dok dete ne napuni 9 godina, roditelji treba da postave zabranu pristupa određenim sajtovima ili da ograniče pristup i da odrede šta dete sme, a šta ne sme da gleda na Internetu.

Prioritet treba da imaju edukativni programi u kojima se uči na zabavan način i gde se razvijaju kognitivne sposobnosti deteta.

Koristite opciju „roditeljski nadzor“ koja ograničava pristup određenim sajtovima.

kako-da-odgajate-decu-koja-nece-biti-zavisna-od-savremene-tehnologije-6.jpeg

Odredite mesta u kući gde neće biti digitalnih uređaja

Odredite prostorije u domu (spavaća soba, kuhinja, dečija soba) i vreme (doručak, ručak, večera) rezervisano za druge aktivnosti, a ne za korišćenje digitalnih uređaja.

Objasnite detetu da ne treba da sedi za stolom sa telefonom u ruci i ne stavljajte kompjuter u njegovu sobu. Pedijatri preporučuju da se digitalni uređaji ne koriste najmanje 1 sat pred spavanje.

kako-da-odgajate-decu-koja-nece-biti-zavisna-od-savremene-tehnologije-7.jpeg

Objasnite detetu-tinejdžeru pravila društvenih mreža da bi se izbegle moguće greške

Najbolje je da deca do 12 godina ne koriste nikakve društvene mreže. Iznad 12 godina dozvoljeno je korišćenje određenih društvenih mreža jer u ovom periodu dete upoznaje sebe i stvara veze sa okolinom.

Objasnite deci koja su u tinejdžerskom dobu kako funkcionišu društvene mreže, zašta treba, a zašta ne treba da se koriste i slične stvari.

Ne preterujte sa deljenjem fotografija vaše dece na vašem profilu. Poštujte njihovu privatnost.

kako-da-odgajate-decu-koja-nece-biti-zavisna-od-savremene-tehnologije-7.jpeg

Upozorite decu na rizike koje nosi tehnologija

Kada već uvodite dete u svet društvenih mreža, veoma je važno da ga upozorite na sve rizike koji postoje u Internet prostoru.

Objasnite detetu sledeće stvari:

- kako da se nosi sa negativnim komentarima i ismevanjem

- kako da zaštiti lične podatke (da ne piše gde je, sa kime je, da ne deli mnogo fotografija i slično)

- šta sme, a šta ne sme da preuzima sa Interneta

Objasnite detetu da sve što se postavi na Internet, tamo i ostaje, čak i kada se obriše, postoji trag koji može nešto da otkrije.

Dete mora da shvati kada je bezbedno da se dopisuje sa nekim drugarom, a kada treba da prepozna da neko ima lažni profil. Važno je da dete treba da ima poverenja u vas i da vam kaže ako se desi neki problem.

kako-da-odgajate-decu-koja-nece-biti-zavisna-od-savremene-tehnologije-8.jpeg

M. V. | CRNOBELO.rs

Možda vas zanima:

Мајkа dve ćerke koristi staru odeću da sašije moderne komade bez da troši novac Pre nekoliko godina, Sara Tiau je počela da šije odeću sa ciljem da uštedi na ku...
Мuškarci i žene ne mogu biti prijatelji: 25 činjenica povezanih sa seksom Seks. Za neke uživanje, za druge nužna potreba, a za teće potpuno nepotrebna opc...
Каkо dа naučite decu da se hrane pravilno, bez plača i nervoze? Naterati dete da jede ono što je zdravo umesto onog što želi, može biti pravi iz...
Zаgonetke koje će biti lake samo onima koji su rođeni „rešavači problema“ Najbolje zagonetke su one u kojima su prisutni svakodnevni predmeti ili situacij...
Želite da odgajate srećnu decu? Za početak, morate ih naučiti šta su nesreća i nezadovoljstvo Šta najviše priželjkujete za svoju decu? „Da budu srećna“ je najčešći odgovor. ...
Zašto svoju suprugu volim više nego svoju decu? Mi smo osnova na kojoj se gradi sve drugo, pa ako je njena struktura haotična, n...