Kada su deca bolesna, bolovanje „treba“ da uzme mama, a ne tata – zar ne?

Stojim iza tvrdnje da i tata može da menja pelene, da i tata može da da detetu da jede, da i tata zna kako da detetu da lek. Ali u suštini, čini se da u većini slučajeva na majkama ostaju „prljavi“ delovi roditeljstva.

kada-su-deca-bolesna-bolovanje-treba-da-uzme-mama-a-ne-tata-zar-ne-01.jpg

„Predugo ste decu čuvali kod kuće, kasno ste ih upisali u vrtić, pa će se sada često razboljevati dok ne steknu imunitet“ – ovim rečima mi doktorka objašnjava situaciju u kojoj se često nalazim u poslednje vreme.

Deca se razboljevaju svake dve nedelje. Taman jednom bude bolje, drugo se razboli... I sve tako u krug. Mesecima.

Pa pandemija, pa izolacija... Pa prehlade, pa temperatura zbog zuba, pa temperatura zbog upale uha... Pa vakcine...

Ne mogu da nabrojim dane kada nisam mogla da odem na posao, pa sam radila od kuće ili sam uzimala bolovanje zato što je dobro poznato pravilo: Kada su deca bolesna, bolovanje uzima mama, a ne tata...

kada-su-deca-bolesna-bolovanje-treba-da-uzme-mama-a-ne-tata-zar-ne-02.jpg

Znam da ja kao majka želim da budem tu za svoju decu i da sama želim da se brinem o njima, ali ima dana kada je to nešto manje i znam da bih mogla da se oslonim na svog muža, ali on kaže: „Kada su deca bolesna, nisam im potreban ja, potrebna im je majka“.

Isto tako, posebno su bili teški trenuci kada sam sasvim sama morala da se nosim sa bolesnom decom, bez ičije pomoći.

Pitam se zašto je to tako? Zašto su u ovom modernom i ravnopravnom društvu u kojem majke ponekad podjednako, a ponekad i više doprinose porodici, i to ne samo finansijski, one najčešće podređene tome da same treba da vode primarnu brigu o deci?

Vrhunac svih izlizanih fraza: „Majka najbolje zna šta detetu treba“ ili „Dete traži majku“.

Majke se ne rađaju sa programiranim čipom u glavi za ono što treba da se uradi kada im je dete bolesno.

Osim saveta lekara, one se uključuju u grupe za majke, učestvuju na forumima, traže informacije na internetu, a dete podjednako traži oba roditelja.

Stojim iza tvrdnje da i tata može da menja pelene, da i tata može da da detetu da jede, da i tata zna kako da detetu da lek.

Ali, u suštini, izgleda da su u većini slučajeva očevi tu da igraju fudbal, zabavljaju se, a na majkama ostaju oni „prljavi“ delovi roditeljstva – prljave pelene, prljav veš, kupanje, češljanje...

Naravno, nije u svim porodicama isto i nije da nema takvih očeva koji se ne uključuju u brigu o deci. Ali, da budemo iskreni, koliko takvih očeva poznajete? Jednog, dva, pet, deset?

kada-su-deca-bolesna-bolovanje-treba-da-uzme-mama-a-ne-tata-zar-ne-03.jpg

Pre izvesnog vremena u Fejsbuk grupi za majke u kojoj sam član, pojavio se zahtev da se izbrišu profili očeva. Zašto? Jer majke nisu mogle otvoreno da govore o sopstvenim problemima.

Nisam komentarisala, ali mi se čini da svi problemi zapravo kreću odatle. Ne govorimo otvoreno o tome sa kakvim se problemima suočavamo. Same delimo stvari na „muške“ i na „ženske“.

S jedne strane želimo pomoć, a sa druge možda ne znamo kako da je tražimo. Možda smo svesne da kao žene i kao majke imamo potrebu da muž bude uključen u svaki aspekt odgajanja dece, a kada dođe trenutak za prvo kupanje bebe, tražimo pomoć od majki, svekrva, sestara, snaja, komšinica, drugim rečima – od svih osim od muža.

Kada dođe red da se menjaju pelene, to obično radimo same jer je to mnogo složeno i komplikovano za muškarce.

Same bdimo nad decom dok plaču tokom prvih meseci, a muževi se ili sele u drugu sobu da bi mogli da spavaju (ovo je primer prijatelja koje poznajem) ili ti viču: „Daj toj bebi da sisa i neka prestane da plače...“

Naravno, svaka čast onim očevima koji u 3 sata noću ustaju da zagreju mleko, ali su retki! Svaka čast i očevima koji uzimaju porodiljsko da budu sa detetom u prvoj godini života.

Svaka im čast očevima koji uzimaju bolovanje zajedno sa majkom ili sami kada su deca bolesna i zato što znaju da treba da budu tu da pomognu svojoj ženi...

Za kraj, šta da kažem osim onoga što je možda i najbitnije: Majke su tu za decu i uvek će uzeti bolovanje kada je dete bolesno, ali je nekada i majkama potreban neko ko bi se brinuo o njima.

Ne kaže se džabe - potrebno je celo selo da odgajiš dete, a ako nemaš celo selo oko sebe, onda ti je potreban partner.

I da, kada je dete bolesno ne treba samo mama da uzme bolovanje, i tata treba da bude tu, ako ni za šta drugo, a ono barem da pomogne da se dete oseća sigurnije.

Sadržaj i stavovi izraženi u autorskim tekstovima i kolumnama predstavljaju lične stavove autora i ne odražavaju nužno stavove redakcije portala CRNOBELO.rs

©CRNOBELO.rs Zabranjeno preuzimanje i kopiranje. Krađa autorskih tekstova kažnjiva je zakonom.

B. S. B .| CRNOBELO.rs / Foto: depositphotos

Možda vas zanima:

Тоblerone tunel – novi deo tela devojaka koji će one slikati ovog leta na plaži Na društvenim mrežama stalno se pojavljuju novi trendovi, koje devojke „slepo“ s...
Таta, kako da preživim sve ovo bez tebe – bez tvojih krila da poletim? Koliko je potrebno da bi se preživelo u ovom svetu koji je gluv pa ne čuje? Do k...
Тata će odremati malo posle posla, mama je uz šporet Evo najbolji dokaz kako se stvari mogu promeniti i kako ljudi sa 15 ili 55 godin...
Тaman kada poželite da ga „ubijete“, spremiće vam romantičnu večeru – to je savršen muškarac koji va... Savršeni muškarci više ne postoje. Pričajte mi malo o tome. Ili ne, bolje da ja ...
Оd lažnog kidanpovanja do vožnje levom stranom – kraljevske pripreme Megan Markl (foto) Ovih dana Megan Markl prolazi čitav niz intenzivnih obuka pre nego što zvanično ...
Маla deca na svadbi? Nе, hvala Оdavno je prošlo vreme kada je pozivnica, u kojoj je naznačeno da se preferira p...